Saturday, September 28, 2024
Login for publication - External web HUB
 
.
Official news | About ECWT | Issues | Campaigns | Projects | Collected from GWTnet | Calendar | Mapping | Questionnaire | Questionnaire statistic | Registration | ECWT Newsletters
ECWT DeskNow
Tech news Now!
From The Community
AJKP

AJKSZP

AJTP

Animal husbandry

Animal lovers

Architecture

Artists' retreat

Awards

Body of representatives

Book review

Calls

Churches

City - region visioning

Civil news

Community

Competitiveness

Concerts

Conference

Conferences

Construction affairs

Coverage

Cultural news

Culture

Curiosities

Development

Domestic sport

e-Administration

Economic news

Economic & trade policy

Economics

Education

Education & Training

e-Health

Electronic administration

Emotions

Employment

Employment

Entrepreneurship

Environmental protection

Equal opportunities

Equal treatment and equality of chances

EU

Europe's Future

Exhibitions, conferences

Family

For pensioners

Gastronomy

Health care

Health / social institutions

History

Holiday news

Home

Informatics

Information

Information of public interest

Innovation

Institution

Insurance

Internet

Internet / multimedia

Interview

Investment

Knowledge society

Labourmarket

Leisure time

Lifestyle

Local government

Local government

Local services

Motions

National Development Plan

Nationality issues

Police news

Politics, public life

Portrait

Press release

Prime Minister

Programme

Public administration

Public opinion

Public safety

Quality of life

Shows

Social affairs

Social economy

Social politics

Society

South Great Plain Region

Sport events

Sport / fitnes / freetime

Taxation, local taxes

Tax, taxation laws

Telecommunications

Tender

Tourism

Traffic

Traffic information

WINNET Europe

Youth


Félezer ingyen komposztáló keret Újbudán

Újbuda önkormányzata a kerületi környezetvédelmi program keretén belül a levegő tisztasága, valamint a zöldlomb szállítás költségeinek csökkentése érdekében a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Kar Talajtan és Vízgazdálkodás Tanszék, az OBI Barkács Áruházlánc Savoya-Park és a Prizma Kft. együttműködésével második alkalommal ad előzetes jelentkezésre ingyenesen komposztáló kereteket a kerületi lakosoknak, társasházaknak és közintézményeknek. A nagy sikert bizonyítja, hogy idén újabb félezer komposztáló keret kerül kiosztásra Újbudán. Az első keretek kiosztásánál a lakosság számára bemutató előadásra, tanácsadásra is sor került, valamint a kerületi óvodások egy kis csoportja a helyszínen ajándékba kapott alma elfogyasztása után a csutkát már a komposztáló keretbe dobta.

A komposztáló programban bárki részt vehet, aki a kerületben lakik, és kedvet érez a komposztáláshoz. A programra nem csak a kertes családi házban élők jelentkeztek, hanem számos társasház lakóközössége és intézmény is úgy döntött, megkezdi a házi komposztálást. A programban részvevőknek Újbuda Önkormányzata ingyenesen 2 db 100x100x70 cm-es impregnált komposztáló keretet ad át használatra. Az átvevőnek vállalnia kell, hogy az átadott komposztáló keretet öt évig rendeltetésszerűen használja, majd a hatodik évtől a résztvevők tulajdonába kerülnek a használatra átadott komposztáló keretek. A komposztálás feltétele a Kertészeti Egyetem komposztáló előadásán való részvétel, valamint komposztáló napló vezetése, amely egy év elteltével összegzi a komposztált lomb mennyiségét és a projekt eredményességét.
A 2008. szeptemberében elindított projekt az FKF Zrt 2.5 millió Ft-os hozzájárulásával, valamint a HuMuSz szakmai támogatásával jött létre. Akkor Újbuda önkormányzata 600 darab komposztáló keretet osztott ki hasonló feltételek között, melynek eredményeként a zöldhulladék mennyisége számottevően csökkent, így nincs szükség szállításra, külön konténer rendelésére.

Hazánkban egy átlagos állampolgár évente körülbelül 300 kg hulladékot termel, ennek kb. 1/3-a olyan szerves anyag, amely komposztálható. Ha a háztartásunkban keletkező szerves anyagok jelentős részét komposztáljuk, csökken kukánk tartalma, sőt a szemetesben szokásos kellemetlen szagú rothadást is elkerülhetjük. Ha a háztartásban és a kertben keletkező szerves eredetű hulladékokat komposztáljuk, a kész komposztot talajjavításra használhatjuk, visszajuttatva a benne lévő értékes tápanyagokat a talajba.

Published by
null