Saturday, July 6, 2024
Login for publication - External web HUB
 
.
Official news | About ECWT | Issues | Campaigns | Projects | Collected from GWTnet | Calendar | Mapping | Questionnaire | Questionnaire statistic | Registration | ECWT Newsletters
ECWT DeskNow
Tech news Now!
From The Community
Adult education

Basic financing

Equal treatment and equality of chances

EU information

EU-policy

EU Presidency

EU-project

European social discussion

Europe's Future

Gender equality

Home

Project news

Protection, reconciliation of interest

SMEs

Wage negotiations, income categories


Súlyosabb recesszióra számítanak az európai munkaadók

  Idén várhatóan 2,2 százalékkal esik vissza az EU27-ek GDP-je és 4,5 millió munkahely szűnhet meg az ipar és a munkaadók legnagyobb európai ernyőszervezete, a Businesseurope gazdasági előrejelzése szerint. 

Mélyebb recesszióra számít az európai munkaadók és az ipar legfőbb uniós érdekképviselete a Bizottság által néhány hete feltételezetthez képest. A Businesseurope tavaszi prognózisában idén az EU egészében 2,2 százalékos negatív növekedéssel számol, a beruházások 7,4 százalékkal történő visszaesését jósolja és 4,5 millióra becsüli a munkahelyüket várhatóan 2009-ben elvesztők számát (egészen pontosan ennyivel fog csökkenni a foglalkoztatás). Csak Nagy-Britanniában és Spanyolországban közel 2 millió munkahely megszűnésére van kilátás. Mark Stocker, a szervezet vezető közgazdásza ugyanakkor úgy véli, hogy a kockázatok miatt még ezek az előrejelzések is túl optimistának bizonyulhatnak.

A Businesseurope vezetői a protekcionista tendenciák felerősödését és a cégek hitelforrásokhoz jutásának további romlását tartják számon a fő kockázatok között. „Mindent összevetve a bankhitelezési feltételek és a tőkepiacok helyzete jelenti a legnagyobb veszélyforrást. Különösen aggodalomra ad okot, hogy a recesszió gyarapítani fogja a pénzügyi szektor veszteségeit, ami egy lefelé mutató spirált indíthat el az eszközök értékének csökkenésével, új hitelkorlátozásokkal és vállalati csődök hullámával” – hívja fel a figyelmet a veszélyre az üzleti ernyőszervezet hagyományos tavaszi előrejelzése, amely szerint az EU a lehető legnagyobb gazdasági kihívás elé néz.

Ernest Antoine Seilliere, a Businesseurope elnöke úgy vélekedett, hogy bár erre voltak jelek az autóiparban, „eddig nem azonosítottunk egyetlen olyan intézkedést sem, ami egyértelműen protekcionista lett volna”. Philippe de Buck, a szervezet igazgatója szerint a Lisszaboni Stratégiának még soha nem volt ilyen fontos szerepe a jövőre való felkészülésben, mint most. De Buck szerint a bajbajutott uniós tagállamok egységes, egész térségre kiterjedő kisegítése helyett maga is az eseti kezelést tartotta célszerűnek, egyszerűen az egyes országok eltérő helyzete miatt.

A Businesseurope négy pilléren nyugvó stratégiát javasol a gazdaság talpra állítására. Először is sürgeti a vállalatok hitelforrásokhoz való hozzáférésének helyreállítását, mert „ez élet-halál kérdéssé vált számos európai cég számára”. Másodszor óva int azon protekcionista reflexek újjáéledésétől, amelyek aláássák a belső piacot és a szabad kereskedelmet. A szervezet támogatja az EU gazdaságélénkítési tervét és annak összehangolt végrehajtását szorgalmazza. Végül a szerkezeti reformok felgyorsítását is fontosnak nevezi, amelyek közül a szabályozói háttér javítása, a rugalmasság és az államháztartás fenntarthatóságának biztosítása kell, hogy előnyt élvezzen.
Brüsszel, 2009. március 16.
Forrás:Bruxinfo

Published by
Széles Katalin,, Országos Foglalkoztatási Közalapítvány